Four Northern Mindanao solons among the 70 who denied ABS-CBN franchise renewal

FRONT PAGE
By Mark Francisco
July 11, 2020

SHARE

FOUR legislators from Northern Mindanao were among those who denied the application of ABS-CBN for the renewal of its broadcast franchise.

 

They are identified as Misamis Oriental Rep. Christian Unabia, Misamis Occidental Rep. Henry Oaminal, Camiguin Rep. Xavier Jesus Romualdo and Iligan City Rep. Frederick Siao.

 

In an overwhelming vote of 70 against 11, allies of President Rodrigo Duterte in the Lower House denied the petition of the television network to have another 25 years franchise, affirming its full support of the President.

 

From the 85 members of the committee, 70 voted to deny abs cbn network, 11 voted to a fresh 25-year franchise and two also decided to inhibit, while another one has abstained

.

Here’s a list of how lawmakers voted:

 

‘Yes’ to the resolution to deny franchise renewal, or those who voted are against ABS-CBN’s continued operations.

 

Rep. Abraham Tolentino – Cavite, 8th District

 

2. Rep. Atonio Albano – Isabela, 1st District

 

3. Rep. Faustino Michael Carlos Dy III – Isabela, 5th District

 

4. Rep. Jose Antonio Sy-Alvarado – Bulacan, 1st District

 

5. Rep. Cyrille Abueg-Zaldivar – Palawan, 2nd District

 

6. Rep. Faustino Dy V –  Isabela, 6th District

 

7. Rep. Dale Malapitan – Caloocan City, 1st District

 

8. Rep. Eric Martinez – Valenzuela City, 2nd District

 

9. Rep. Divina Grace Yu – Zamboanga del Sur, 1st District

 

10. Rep. Julienne Baronda –  Iloilo City, Lone District

 

11. Rep. Anthony Peter “Onyx” Crisologo – Quezon City, 1st District

 

12. Rep. Luis Ferrer IV – Cavite, 6th District

 

13. Rep. John Marvin “Yul Servo” Nieto – Manila, 3rd District

 

14. Rep. Strike Revilla – Cavite, 2nd District

 

15. Rep. Samantha Louise Alfonso – Cagayan, 2nd District

 

16. Rep. Rolando Valeriano – Manila, 2nd District

 

17. Rep. Joaquin Chipeco Jr. – Calamba City, Lone District

 

18. Rep. Eduardo Gullas – Cebu, 1st District

 

19. Rep. Eleandro Jesus Madrona – Romblon, Lone District

 

20. Rep. Frederick Siao –  Iligan City, Lone District

 

21. Rep. Ian Paul Dy – Isabela, 3rd District

 

22. Rep. Gil “Kabaranggay Jr.” Acosta – Palawan, 3rd District

 

23. Rep. Weslie Gatchalian –  Valenzuela City, 1st District

 

24. Rep. Prescious H. Castelo –  Quezon City, 2nd District

 

25. Rep. Alyssa Sheena Tan –  Isabela, 4th District

 

26. Rep. Christian Unabia – Misamis Oriental, 1st District

 

27. Rep. Raymond Mendoza – Trade Union Congress of the Philippines Party-list

 

28. Rep. Jericho Nograles – Puwersa ng Bayang Atleta Party-list

 

29. Rep. Yedda Marie Romualdez – Tingog Sinirangan Party-list

 

30. Rep. Eric Yap – ACT-CIS Party-list

 

31. Rep. Claudine Bautista – DUMPER PTDA Party-list

 

32. Rep. Esmael Mangudadatu – Maguindanao, 2nd District

 

33. Rep. Enrico Pineda –  1-PACMAN Party-list

 

34. Rep. Dulce Ann Hofer –  Zamboanga Sibugay, 2nd District

 

35. Rep. Sharon Garin –  AAMBIS-OWA Party-list

 

36. Rep. Arnolfo “Arnie” Teves Jr. – Negros Oriental, 3rd District

 

37. Rep. Janette Garin (Ex-Officio) –  Iloilo, 1st District

 

38. Rep. Paolo Duterte – Davao City, 1st District

 

39. Rep. Juan Fidel Felipe Nograles –  Rizal, 2nd District  (Ferdinand Hernandez – South Cotabato, 2nd District)

 

40. Rep. Conrado III Estrella – Abono Party-list

 

41. Rep. Sandro Gonzales – Marino Party-list (Rep. Prospero Pichay Jr. – Surigao del Sur, 1st District)

 

42. Rep. Michael “Mike” Defensor – ANAKALUSUGAN Party-list (Rep. Roberto Puno – Antipolo City, 1st District)

 

43. Rep. Allan Ty – PGMA Party-list (Rep. Alexandria Gonzales – Lone District of the City of Mandaluyong)

 

44. Rep. Francisco Jose “Bingo” Matugas II – Surigao del Norte, 1st District (Rep. J. Pimentel – Surigao del Sur, 2nd District)

 

45. Rep. Luis Villafuerte Jr. – Camarines Sur, 2nd District

 

46. Rep. Raneo Abu – Batangas, 2nd District

 

47. Rep. Dan Fernandez – Laguna, 1st District

 

48. Rep. Rodante Marcoleta – Sagig Party-list

 

49. Rep. Henry Oaminal – Misamis Occidental, 2nd District

 

50. Rep. Pablo John Garcia – Cebu, 3rd District

 

51. Rep. Deogracias ‘DV’ Savellano –  Ilocos Sur, 1st District

 

52. Rep. Francisco Datol – SENIOR CITIZENS, Party-list (Rep. Michael Odylon “Mike” Romero – 1-PACMAN Party-list)

 

53. Rep. Ferdinand Martin Romualdez – Leyte, 1st District

 

54. Rep. Jesus Crispin “Boying” Remulla – Cavite, 7th District

 

55. Rep. Juan Miguel Macapagal Arroyo –  Pampanga, 2nd District

 

56. Rep. Cristal Bagatsing – Manila, 5th District

 

57. Rep. Juan Pablo Bondoc – Pampanga, 4th District

 

58. Rep. Elpidio Barzaga Jr. – Cavite, 4th District

 

59. Rep. Bernadette Herrera-Dy – BH Party-List

 

60. Rep. Xavier Jesus Romualdo – Camiguin, Lone District

 

61. Rep. Antonino Calixto – Pasay City, Lone District (Rep. Josephine Veronique “Jaye” Lacson-Noel – Malabon, Lone District)

 

62. Rep. Wilter Palma II –  Zamboanga Sibugay, 1st District

 

63. Rep. Ma. Theresa Collantes – Batangas, 3rd District

 

64. Rep. Ria Christina Fariñas –  Ilocos Norte, 1st District

 

65. Rep. Camille Villar –  Las Piñas City, Lone District

 

66. Rep. Roger G. Mercado – Southern Leyte, Lone District

 

67. Rep. Sharee Ann Tan – Samar, 2nd District

 

68. Rep. Joseph Stephen Paduano – ABANG LINGKOD Party-list

 

69. Rep. Bayani Fernando – Marikina City, 1st District

 

70. Rep. Jose Singson Jr. –  PROBINSYANO AKO Party-list

 

‘No’ to the resolution to deny franchise renewal, or those who voted in favor of ABS-CBN’s continued operations.

 

Sol Aragones –  Laguna, 3rd District

 

Christopher “Toff” De Venecia – Pangasinan, 4th District

 

Carlos Zarate – Bayan Muna Party-list

 

Gab Bordado – Camarines Sur, 3rd District

 

Vilma Santos –  Batangas, 6th District

 

Lianda Bolilia –  Batangas, 4th District

 

Jose “Ping-Ping” Tejada – North Cotabato, 3rd District

 

Benny Abante – Manila, 6th District

 

Stella Quimbo –  Marikina City, 2nd District

 

Mujiv Hataman – Basilan, Lone District

 

Edward Maceda – Manila, 4th District

 

Inhibited

 

Rep. Alfredo Vargas – Quezon City, 5th District

 

Rep. Micaela Violago – Nueva Ecija, 2nd District

 

Abstain

 

Rep. Alfredo Garbin Jr – AKO BICOL Party-list

 


RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Subscribe Now!

Receive email updates from Mindanao Daily News.